هدف‌گذاری برای دستیابی به سرانه ۵۰۰ دلاری صادرات خراسان رضوی

هدف‌گذاری برای دستیابی به سرانه ۵۰۰ دلاری صادرات خراسان رضوی

افق مبهم برای هدف گذاری های صادراتی در خراسان رضوی

محمد حسین روشنک ، رئیس کانون کارآفرینان استان گفت :   هدف‌گذاری برای دستیابی به سرانه ۵۰۰ دلاری صادرات خراسان رضوی

 رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی نیز درخصوص جزئیات «سند توسعه صادرات خراسان رضوی» که چندین سال از تدوین آن می‌گذرد، چنین می‌گوید: سند مذکور بیشتر به جنبه‌های استانی صادرات متمرکز بوده و در آن، وظیفه سازمان‌ها و نهادهایی همچون راه‌آهن، استاندارد، گمرک و حتی تشکل‌های بخش خصوصی و… مشخص شده است. مبنای سند بر این بود که سرانه ۵۰۰ دلار صادرات برای خراسان رضوی (در افق مشخصی) محقق شود.

وی توضیح می‌دهد: در آن زمان سرانه صادراتی استان حدود ۳۰۰ دلار بود و رسیدن به عدد ۵۰۰ دلار نیز کار چندان سختی به نظر نمی‌رسید.به گفته روشنک، یکی از مهم‌ترین نکاتی که در سند توسعه صادرات استان بر آن تاکید شده بود، لزوم حمایت ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان مربوط در استان، از واحدهای تولیدی صادرات محور بود. بر همین اساس، باید تعدادی بنگاه اقتصادی برای تمرکز بر تولید کالاهای صادراتی مشخص می‌شدند.

وی تصریح می‌کند: یکی دیگر از برنامه‌های این سند، اضافه شدن ۵۰ تا ۱۰۰ دلار به سرانه صادراتی استان در هر سال است تا در نهایت به مرز ۱۰۰۰ دلار به ازای هر شخص برسیم. در واقع، هدف اصلی این است که در نهایت میزان صادرات استان به سقف ۵ میلیارد دلار برسد و این اتفاق از زمان تدوین سند، باید طی ۱۰ سال رقم می‌خورد.

سرنوشت سند توسعه صادرات چه شد؟

اما سوال این جاست که سرنوشت «سند توسعه صادرات» استان چه شد؟ رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی در این‌باره می‌گوید: متاسفانه از همان ابتدا برخی از سازمان‌ها به تکالیف‌شان در این سند عمل نکردند و پس از مدتی، به موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی و بحث پرچالش رفع تعهدات ارزی برخوردیم و برنامه مذکور از دست رفت. در واقع، بخش‌هایی از سند توسعه صادرات استان به دلیل تحریم‌ها و مسائل ارزی از حیز انتفاع خارج شد؛ اما بخش‌های مهم دیگری هست که توسط دستگاه‌های اجرایی قابل انجام است(به طور مثال، طبق این برنامه، راه‌آهن موظف است واگن‌های لازم برای صادرات را مهیا کند؛ اما در این زمینه راه‌آهن عملکرد مطلوبی نداشته است و صادرکنندگان در این سال‌ها بارها از این وضعیت گلایه کرده‌اند). در کنار این، وظایف و تکالیفی برای راهداری، گمرک و استانداری نیز مشخص شده است که اگر به طور کامل به آن ها عمل می‌شد، هم اکنون درآمد صادراتی بیشتری نصیب استان می‌ شد.

روشنک با ابراز تاسف می‌گوید: هم اکنون تعداد اقلام صادراتی استان بسیار کاهش یافته  است و برخی کالاها از ردیف صادراتی خارج شده‌اند.

 

نظر دهید !!!

نظر شما برای “هدف‌گذاری برای دستیابی به سرانه ۵۰۰ دلاری صادرات خراسان رضوی”

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس