اهمیت تمرکززدایی در رویکردهای برنامه‌های توسعه کشور

اهمیت تمرکززدایی در رویکردهای برنامه‌های توسعه کشور

در بیست و هشتمین جلسه هیات نمایندگان اتاق مشهد که با موضوع تدوین برنامه هفتم توسعه کشور برگزار شد، عنوان کرد

اهمیت تمرکززدایی در رویکردهای برنامه‌های توسعه کشور

«محمدحسین روشنک»، رئیس کانون کارآفرینان  خراسان رضوی  با اشاره به انتخاب شعار «تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» برای سال ۱۴۰۰ از سوی رهبر معظم انقلاب، تحقق منویات نهفته در این عنوان را در گرو ایجاد یک قرارگاه یا زیرساخت فراقوه‌ای دانست و گفت: ساز و کار شورای گفتگو، نظر به جامعیتی که دارد و توامان حضور نمایندگان قوای سه گانه و بخش خصوصی در بدنه آن، می تواند تامین کننده این بحث باشد و باید ماموریت مذکور به این شورا تفویض شود.

وی به قوانین فرادستی و اهمیت آن‌ها در رویکردهای جاری و اجرایی اشاره و عنوان کرد: نباید این‌گونه باشد که هر مدیری قلم به دست بگیرد و بخشنامه‌ای صادر کند؛ آن هم بی توجه به قوانین بالادستی. اگر یک مدیر تصمیم‌ساز، در مرحله تدوین دستورالعمل یا بخشنامه‌ای، به قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مراجعه کند و خود را ملزم بداند که در چهارچوب آن عمل نماید، دیگر شاهد تصمیمات مخل و مانع‌زا نخواهیم بود.

روشنک همچنین، ضعف در اجرای قوانینی نظر اصل ۴۴ را ناشی از دخالت جریان‌هایی دانست که مایل به تحقق خصوص‌سازی در کشور نیستند و ظرفیت‌های موجود را به حیاط خلوت خود تبدیل کرده‌اند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود، خواستار تعریف و ترویج ضرورت‌های اجرای قوانین مهمی نظیر «بهبود مستمر محیط کسب و کار»، «اصل ۴۴» و… از مسیر فضای مجازی، رسانه‌ها، محیط های دانشگاهی و… شد تا تحقق آن‌ها به مطالبه کل جامعه بدل شود.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی، بر اهمیت تمرکززدایی در رویکردهای برنامه‌های توسعه کشور تاکید کرد و گفت: هم در تدوین و هم در مفاد این برنامه‌ها باید از رویکردهای تمرکزگرا فاصله بگیریم. توامان باید به دنبال تعمیق برنامه‌ریزی‌ها باشیم چرا که داشتن یک نگاه سطحی و شعاری، تاثیر و تحولی کارآمد را رقم نمی زند.

وی تاکید کرد: باید در مسیری حرکت کنیم که از انباشت قوانین کاسته شود. اگر یک قانون فرادستی برای محیط کسب و کار داریم، چه نیازی به تصویب قوانین بیشتر است که عمدتا هم در تضاد با رویکردهای بالادستی خود قرار دارند. این تکثرگرایی در بخش تولید قوانین، باید سامانی بگیرد.

روشنک، اشاره ای هم به اوج‌گیری دوباره شیوع کرونا در کشور داشت و با انتقاد از عملکرد ستاد مقابله با کرونا، متذکر شد: اسفند سال گذشته به مسئولان هشدار دادیم که اگر اقدام موثری را در این رابطه اتخاذ نکنند؛ در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰، با کمبود تخت بیمارستانی به واسطه رشد شیوع کرونا مواجه خواهیم شد و حتی خدمات آرامستان‌های ما نیز تحت الشعاع موج این بیماری و تلفات آن قرار خواهد گرفت. متاسفیم که به مثابه عمده مسائل، این هشدارها نیز شنیده نشدند.

 

نظر دهید !!!

نظر شما برای “اهمیت تمرکززدایی در رویکردهای برنامه‌های توسعه کشور”

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس