نیازمند ایجاد قرارگاه «مانع زدایی» هستیم

 نیازمند ایجاد قرارگاه «مانع زدایی» هستیم

محمدحسین روشنک، رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی در  جلسه دیدار اعضاء هیات مدیره کانون کارآفرینی استان با آقای مهندس شافعی رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به سال دشوار ۱۳۹۹ و جنگ اقتصادی تمام عیاری که بخش خصوصی را با چالش‌های متعدد مواجه کرد، گفت: با همه مرارت‌ها و دشواری‌ها، فعالان اقتصادی، کارآفرینان تولیدکنندگان و بازرگانان ، صادرکنندگان، سازندگان ، ثابت‌قدمی نموده و توانستند نقش بزرگی در تامین نیازهای جامعه و بقای تولید و صادرات ایفا کنند.

وی تاکید کرد: اگر بخش تولید و اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۹، توفیقاتی را کسب کرد، این امر مرهون تلاش بخش خصوصی بوده است.

روشنک یادآور شد: با وجود همه دستاوردهای اقتصادی، نباید از کوتاهی‌ها، و بی مهری ها هم چشم بپوشیم. بخش خصوصی به ظرفیت هایی نظیر قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، اصل ۴۴قانون اساسی و… امید داشت اما کمترین تحققی را در این بخش شاهد نبود.

وی با اشاره به شعار سال ۱۴۰۰ با عنوان «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»، متذکر شد: انتخاب این شعار با هوشمندی انجام گرفته اما باید اذعان کنیم که ضرورت مانع زدایی برای آن هایی که مجری این قانون هستند، به غایت مورد توجه قرار نمی گیرد.

رئیس کانون کارآفرینان متذکر شد: چرا باید قرارگاهی برای ساماندهی بازار مرغ ایجاد شود در حالی‌که اگر قرارگاه و ساختاری منسجم برای مانع‌زدایی داشتیم؛ امروز در بازار مرغ یا هر محصول دیگر، با چالش‌هایی از این دست مواجه نمی شدیم. بحران‌هایی از این دست، پیش‌تر قابل پیش‌بینی و پیشگیری بود اما غفلت صورت گرفت.

روشنک ادامه داد: مصادیقی از این دست که موانع را حکایت می کنند، پُرشمار است و در حوزه های حساس به مراتب بیشتر، شاهد این مشکلات هستیم. به همین استناد نیز، تشکیل قرارگاهی فراقوایی و فراجناحی باید در اولویت قرار بگیرد و هماهنگی پیگیری امور در آن به شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی سپرده شود تا این بخش نیز در نظردهی، اولویت سنجی و چاره‌جویی برای مشکلات، صاحب سهم و اثر باشد.

رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی در بخش دیگری از اظهارات خود، به مشکلات فعالان اقتصادی در حوزه های ارزی و بانکی اشاره و بیان کرد: مسئله رفع تعهدات ارزی، بخش تجارت خارجی ما را با چالش های متعددی روبه رو کرد و بخشنامه های خلق‌الساعه، زیان زیادی را به بخش صادرات و واردات وارد آورد. با این وجود نباید از پیگیری‌های پارلمان بخش خصوصی و تشکل‌های متولی در این حوزه غفلت کنیم که نتیجه آن حل بخشی از مشکلات است. البته که موانع همچنان در بخش‌های متعددی، به قوت خود باقی‌ست و برای آن ها نیز باید چاره جویی صورت بگیرد.

رئیس کانون کارآفرینی گفت: یکی از مشکلات قدیمی ما که سال‌هاست از آن سخن می گوییم به حوزه حمل و نقل ریلی و موضوع تامین واگن مربوط می شود. متاسفانه عملکرد ضعیف وزارت راه و شهرسازی در این دوره، باعث شد تا نه تنها گرهی در این باب گشوده نشود، بلکه مشکلات تشدید شوند.

روشنک، نقبی هم به عملکرد اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی و جایگاه ارزشمند این تشکل در استان و کشور داشت و بیان کرد: باید ساز و کاری تعریف شود تا فعالان بخش خصوصی و مدیران بنگاه های اقتصادی به منظور مطالبه گری موثرتر، به کار تشکلی ترغیب شوند.

وی همچنین خواستار برگزاری این جنس دیدارها و تعاملات با کارآفرینان و فعالان حوزه تجارت خارجی استان، به صورت فصلی شد.

 

 

 

 

 

نظر دهید !!!

نظر شما برای “ نیازمند ایجاد قرارگاه «مانع زدایی» هستیم”

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس