دستگیری ۱۹ نفر به اتهام اخلال ۱٫۴میلیارد یورویی در نظام ارزی

دستگیری ۱۹ نفر به اتهام اخلال ۱٫۴میلیارد یورویی در نظام ارزی

مگر می شود کسی با یک کارت چند ده میلیون صادرات انجام دهد ولی گمرک نفهمد؟!

 دستگیرشدگان، صادرکننده استان نبودند

محمد حسین روشنک ؛ رئیس کانون کارآفرینان و اتحادیه صارکنندگان استان در گفت و گو با خراسان رضوی درباره دستگیرشدگان و استفاده از کارت‌های بازرگانی اظهار کرد: هیچ‌کدام از دستگیرشدگان عضو اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی نبودند تنها یک نفر از این دستگیرشدگان درگذشته عضو این اتحادیه بوده که کارت عضویتش را تمدید نکرده است. محمدحسین روشنک تأکید کرد: هیچ‌کدام از ۷۰ کارتی که هدف سوءاستفاده دستگیرشدگان قرارگرفته توسط اتاق بازرگانی استان خراسان رضوی یعنی اتاق مشهد صادر نشده است و این افراد کسانی هستند که عمدتاً کارت‌های خود را از ۴ یا ۵ استان دریافت کرده‌اند اما صادرات خود را از خراسان رضوی انجام داده‌اند.

وی افزود: هیچ‌کدام از دستگیرشدگان جزو صادرکنندگان واقعی خراسان رضوی نیستند. اگرچه صادرکنندگان واقعی استان به دلیل مسائل پیش‌آمده کنار کشیده‌اند ولی اکثر آن‌ها بدهی ارزی و ریالی نداشته و ندارند.

وی گفت: پیش از این ما بارها در این باره به دولت هشدار دادیم و باید بدانید هیچ کدام از این سوءاستفاده ها بدون هماهنگی با بخش های دولتی ممکن نبوده است. تعدادی بنگاه خصوصی- خصولتی در استان خراسان رضوی وجود دارند که دارای بدهی ارزی اند ولی هیچ کدام از آن ها کارتن خواب، فقیر یا نامشخص نیستند بلکه به دلیل تصمیمات دولت امروز به بدهکار ارزی تبدیل شده اند.

روشنک تصریح کرد: اگرچه کارت‌های مورد سوءاستفاده از خراسان رضوی صادر نشده  ولی محل سوءاستفاده عمدتاً در گمرکات استان بوده است. بدون شک بدانید هیچ فردی با هر نوع کارتی بدون هماهنگی نمی‌تواند صادراتی داشته باشد یا کار دیگری انجام دهد. مگر می‌شود یک فرد طی یک هفته با یک کارت چند ده میلیون صادرات انواع کالا انجام دهد ولی گمرک متوجه این موضوع نشود؟

 

 

 

به گزارش میزان، سخنگوی قوه قضاییه  غلامحسین اسماعیلی در گفت و گوی تلفنی با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما اظهار کرد: چندین باند اخلال در نظام ارزی کشور با اقدامات دستگاه قضایی شناسایی و دستگیر شدند.

سخنگوی قوه قضاییه بابیان این که بزرگ‌ترین باند در استان خراسان رضوی شناسایی شد و ۱۹ متهم دستگیر شدند، افزود: متهمان این باند از طریق بیش از ۷۰کارت‌ بازرگانی که به نام اشخاص ضعیف و بی‌بضاعت صادرشده بود و با تبانی با عوامل گمرک، رفع تعهد ارزی خلاف واقع انجام می‌دادند.وی ادامه داد: ارز ناشی از صادرات این باند که باید رفع تعهد ارزی کند در مجموع۱٫۴ میلیارد یوروست.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: در برخی استان‌ها باند‌های دیگری در خصوص همین پرونده شناسایی و دستگیر شدند؛ پنج نفر با ۵۰ میلیون یورو تعهد ارزی در کرمانشاه؛ دو نفر با ۱۲ میلیون یورو تعهد ارزی در آستارا؛ چهار  نفر با ۱۴ میلیون یورو تعهد ارزی در بندرعباس، پنج نفر با ۱۵۱ میلیون یورو تعهد ارزی [با همدستی برخی عوامل گمرک]در گمرک غرب تهران و چهار نفر با ۱۶ میلیون یورو در گمرک شهریار در این زمینه دستگیر شدند که این اقدامات بخشی از پرونده بزرگ اقدام قاطع قوه قضاییه در پیگیری ارز‌های صادراتی است که با معرفی از سوی بانک مرکزی انجام شد.

وی افزود: پیگیری تعهدات ارزی صادرکنندگان کالا بدون تشکیل پرونده و با مذاکره و پیگیری نیز در دستور کار قرار دارد که در همین ایام اخیر معادل ۹ میلیارد یورو از تعهدات ارزی صادرکنندگان رفع تعهد شده است.

جزئیات این دستگیری‌ها را از دادستان عمومی و انقلاب مشهد جویا شدیم، محمدحسین درودی در گفت و گو با خراسان رضوی اظهار کرد: این پرونده در دادسرای تهران در حال رسیدگی است و در اختیار دادسرای مشهد نیست بلکه نیابتی از سوی دادسرای تهران به ما داده شد. درواقع تنها دستگیری‌ها در مشهد انجام‌شده و جزئیات پرونده در اختیار دادسرای تهران است.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “دستگیری ۱۹ نفر به اتهام اخلال ۱٫۴میلیارد یورویی در نظام ارزی”

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس