برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در افغانستان

برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در افغانستان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی از برپایی ششمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در هرات افغانستان در دی ماه امسال با محوریت این استان خبر داد.

علی رسولیان در حاشیه نشست شورای مشورتی دیپلماسی اقتصادی خراسان رضوی با اعلام این خبر، اظهار کرد: بیش از ۴۰ درصد از صادرات جمهوری اسلامی ایران به افغانستان متعلق به خراسان رضوی است و از زمانی که دولت جدید افغانستان مستقر شده، برپایی عمده نمایشگاه‌های تجاری و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و مراودات تجاری با محوریت این استان انجام گرفته است.

وی ادامه داد: طی مکاتباتی که خراسان رضوی در سطح ملی داشته و اختیاراتی که در این خصوص گرفته است خراسان رضوی به عنوان معین روابط اقتصادی با کشور افغانستان تعیین شده است و برپایی نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران با محوریت این استان در شهرهای آن کشور می‌تواند مهم‌ترین اقدام در این خصوص باشد.

رسولیان تصریح کرد: در این زمینه مذاکرات لازم با مقامات افغانستان انجام و موافقت‌های لازم گرفته شده است و برگزاری این نمایشگاه با اجلاس مشترک استانداران خراسان رضوی و هرات همراه خواهد بود تا بتوان از این فرصت برای توسعه روابط دو کشور و دو استان بهره گرفت.

وی خاطرنشان کرد: به طور قطع، فرصت حضور همه شرکت‌های جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه هم در بخش خدمات فنی و مهندسی، هم در بخش کالا و خدمات به خصوص در حوزه انرژی فراهم شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی افزود: شرایط کشور و خراسان رضوی به گونه‌ای است که تولیدات مطلوبی شکل گرفته و در شرایط تحریم موفق شدیم بخشی از کالاهای وارداتی را در کشور تولید کنیم، اما هدف اصلی ایجاد تقاضا برای کالاهای تولید داخلی است که بهترین روش در این بخش توسعه صادرات کالاست و خوش‌بختانه امکان توسعه صادرات کالا به کشورهای افغانستان و آسیای میانه که نیازمند کالاهای جمهوری اسلامی ایران یا علاقه‌مند به آن‌ها هستند وجود دارد.

وی گفت: حضور در نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان فرصت خوبی است که تجار و بازرگانان افغانستانی با توانمندی‌ها و ظرفیت‌های تولیدی ایران آشنا شوند و به طور قطع این رویداد، میزان صادرات کشورمان را تحت تاثیر مثبت قرار خواهد داد.

رسولیان اضافه کرد: چندین سال شاهد رشد صادرات کالاهای جمهوری اسلامی ایران به افغانستان بوده‌ایم که نتیجه برپایی نمایشگاه‌ها و برگزاری کمیسیون‌های مشترک اقتصادی بین استان‌های مرزی بوده است.

سعید صیفی، مدیر عامل شرکت نمایشگاه بین‌المللی مشهد در این نشست با اشاره به برپایی این نمایشگاه، گفت: نخستین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در هرات در آذرماه سال ۱۳۸۴ برگزار شد و از آن زمان تاکنون چهار نمایشگاه مشابه دیگر در سال‌های ۸۶، ۸۸ ، ۸۹ و ۹۰ برگزار شده است و مجوز برپایی ششمین نمایشگاه اختصاصی ایران در هرات از سازمان توسعه تجارت در دی ماه امسال گرفته شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، وی ادامه داد: مقدمات برپایی این نمایشگاه در هرات در بازه زمانی ۳۰ دی ماه تا سوم بهمن ماه فراهم شده و سفر کارشناسی نمایندگان نمایشگاه بین‌المللی مشهد به افغانستان انجام گرفته است با این حال درخواست برپایی پاویون انرژی در نمایشگاه هرات، عدم شمول مالیات بر ارزش افزوده بر کالاها و تسهیل در امور گمرکی را داریم.

صیفی اضافه کرد: سهم افغانستان در صادرات سالانه خراسان رضوی ۵۰ درصد و سهم این استان از صادرات کل کشور به افغانستان ۴۰ درصد است و این موضوع اهمیت برپایی ششمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در هرات را نشان می‌دهد.

 

نظر دهید !!!

نظر شما برای “برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در افغانستان”

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس