شفافیت راه پایان دادن به تهمت‌ها علیه بخش خصوصی

شفافیت راه پایان دادن به تهمت‌ها علیه بخش خصوصی

محمد حسین روشنک؛ رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی

چرا عده‌ای با عدم شفافیت در عملکرد خود، صادرکنندگان خوشنام را نزد مردم بدنام می‌کنند. تناقض در آمار ارزهای صادراتی چگونه و از کجا نشات می‌گیرد؟

چرا آنچه این روزها در خصوص عدم برگشت ارز حاصل از صادرات در رسانه ملی مطرح می‌شود شفاف نیست؟

چرا آمارهای نامشخص و متناقض با پیگیری‌های غیرشفاف همراه شده است ؟ چرا مجموعه‌ای از اطلاع رسانی گیج کننده و نام‌های نامعلوم را رقم زده‌اند؟

در رسانه ملی گفته می‌شود شرکت های پتروشیمی و فولادی دولتی و خصولتی ارزهای صادراتی را برگردانده‌اند، اگر این ادعا درست باشد پس حجم بالای بدهکاری ارزهای صادراتی متعلق به چه کسانی است؟

چرا دولت و بانک مرکزی حاضر نمی‌شوند لیست و مبلغ بدهکاری کسانی که ارز را به چرخه اقتصاد برنگرداده‌اند، منتشر کنند؟ چه ترسی از انتشار اسامی وجود دارد؟

چرا همزمان با عدم انتشار لیست اسامی بدهکاران ارزی تمام صادر کنندگان را در معرض اتهام قرار می‌دهند؟

می‌گویند صاحبان کالای صادراتی با کارت‌های اجاره‌ای مشخص نیستند، آیا این نیز دروغی بزرگ برای رد گم کردن نیست؟

مگر می‌شود کالای صادرشده، تولید کننده‌ای در کشور نداشته نباشد؟! وقتی تولید کننده کالای صادراتی مشخص است مگر می‌شود معلوم نباشد کالا را به چه فرد یا افرادی فروخته است؟

هیچ کالایی بدون کارگزار و یا ترخیص کار گمرک اظهار نمی‌شود چرا برای ایجاد شفافیت نام صاحب واقعی کالا را از گمرک سوال نمی‌کنند؟

دروغ چرا، یعنی کارشناسان گمرک نمی‌دانند صاحب واقعی کالای صادره چه فرد یا افرادی هستند؟

چرا با صداقت به مردم گفته نمی‌شود اشکال کجاست؟ مقصر عدم شفافیت کدام سازمان‌ها و افراد هستند؟

چرا در سایه نبودن شفافیت و به جای معرفی مقصرین واقعی، تمام فعالین بخش خصوصی، اتاق‌های بازرگانی و صادرکنندگان خوشنام را نزد مردم بدنام می‌کنند؟

چه هدفی پشت این بی‌صداقتی نهفته است؟ اگر واقعا در بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی افراد انگشت شماری مقصر هستند چرا آن‌ها را معرفی نمی‌کنند؟

چرا کمک نمی‌کنید تا شفافیت ایجاد شود و آبروی افراد و اتاق‌های سالم و خوش حساب حفظ شود؟ تا از این افراد دلجویی شود.