به نام صنعت، به کام تسهیلات‌بگیران حرفه‌ای

به نام صنعت، به کام تسهیلات‌بگیران حرفه‌ای

محمدحسین روشنک، رئیس کانون كارآفرينان استان خراسان رضوي؛ در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی مشهد ابتدا به موضوع اوج گیری دوباره بیماری کرونا در کشور پرداخت و گفت: دولت شتابزده، غلبه بر موج اول این بیماری را جشن گرفت و همین امر باعث شد تا توجه و دغدغه نسبت به این بیماری تقلیل یافته و سطح رفتارهای پیشگیرانه مردم کاهش پیدا کند. ماحصل این رویکرد نیز، موج دیگری از مبتلایان جدید و ثبت رکوردهای نگران کننده در این حوزه بود.

وی درخواست کرد: آحاد جامعه باید در کنار هم قرار گرفته و با پیشگیری و فرهنگ سازی، بار دیگر از این موج عبور کنند.

وی بر نقش مردم و گروه های اجتماعی در مقابله موثر با این بیماری تاکید کرد و خواستار همراهی فعالان اقتصادی در این رابطه شد.

روشنک در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به فعالیت های سوداگرانه گروهی در بازار ارز و دیگر بازارهای مالی و جذب سرمایه های مردم با وعده های پوچ و در ادامه به چالش کشیدن آن، متذکر شد:متاسفانه شاهدیم که گروهی از تسهیلات بگیران حرفه‌ای دولتی ، خصولتی و تعداد کمی از بخش خصوصی، تسهیلات صدها میلیاردی تومانی را به بهانه های مختلف از بانک ها می گیرند و زمانی که می‌خواهند درصد کمی از ارزش آن را پس بدهند، صنعت مظلوم کشور را بهانه قرار دهند و فریاد سر می دهند که صنعت نابود می‌شود. آن ها از سرمایه های مردم در بانک ها و از نام بخش صنعت و تولید برای سود خود بهره می جویند.

او نقبی به موضوع کارت های اجاره ای زد و یادآور شد: چرا این اصطلاح مطرح و ترویج شد؟ آیا آن محموله صادراتی که از فلان کارخانه تولیدی روانه یک مقصد خارجی می شود، قابل ردیابی نیست پس چرا باید پدیده کارت های اجاره ای به مفّری برای گروهی تبدیل شود؟ در موضوع بدهکاری ارزی نیز اسامی و حجم ارز دریافتی برای دستگاه های متولی مشخص است اما باید بپذیریم این رویه ها بوده که زمینه سوء استفاده گروهی را فراهم آورده است.

وی توضیح داد: آن فعال اقتصادی که ارز خود را برگردانده، امروز می بیند که اگر چنین نمی‌کرد، سودی چند برابری کسب کرده بود. متاسفانه خوش حسابان در سیستم اقتصادی موجود متضرر می شوند، چون اقدامی در جهت حمایت از آن ها انجام نمی گیرد و متقابلا آن هایی که حقوق دولتی را ایفا نمی کنند، می توانند از مزایای قسطی شدن یا حتی بخشودگی بخشی از بدهی های خود بهره بگیرند. اگر قانونی نوشته و مصوب شده است، باید اجرا گردد و همه خود را ملزم به تمکین از آن بدانند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق مشهد یادآور شد: چنانچه در سیستم اقتصادی، هر فردی به منافع خود بیاندیشد، بنیان اقتصاد دچار فروپاشی خواهد شد. توامان در موضوع حمایت از صنعت نیز باید دولت راسا سراغ صنایع واقعی، مولد و دارای بهره وری برود و ظرفیت های حمایتی خود را به آن ها ارائه کند، در غیر این صورت عده ای به نام صنعت، از این حمایت ها کام می برند.

 

 

https://www.mccima.com/?id=59871