سهم گردشگری در اقتصاد کشور فقط ۰٫۵ درصد

سهم گردشگری در اقتصاد کشور فقط ۰٫۵ درصد

رئیس اتاق ایران گفت: طبق برآوردها، سهم گردشگری از تجارت جهانی ۷ درصد اما سهم کشور ما از این میزان، کمتر از ۵/۰ درصد است درحالی که ایران از نظر ظرفیت های موجود در مسئله گردشگری، جزو ۱۰ کشور اول دنیاست. به گزارش اتاق بازرگانی، خراسان رضوی، «غلامحسین شافعی» در دومین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق مشهد، افزود: طبق برآوردها، گردش درآمدهای گردشگری در دنیا حدود۱۵۰۰  میلیارد دلار است و پیش بینی ها نشان می دهد این رقم تا سال ۲۰۳۰ به ۱۸۰۰ میلیارد دلار برسد اما سهم کشورمان از این رقم بسیار ناچیز است. رئیس اتاق ایران تاکید کرد: این آمار و ارقام نشان می دهد که ما در استفاده از این محور موفق نبوده ایم و مهم ترین عامل این موفق نبودن، نبود نقشه راه جامعی برای این حوزه است.
گردشگران، گرفتار دلال بازی هستند
رئیس اتاق ایران همچنین در خصوص وضعیت ایران در حوزه گردشگری سلامت در منطقه گفت: امکانات پزشکی و وضعیت ما در حوزه سلامت بسیار پیشرفته است، کشورهای اطراف مان نیز نیازمند این خدمات هستند اما سوال این جاست که چرا هفته ای دو پرواز از کابل برای گردشگری سلامت به هندوستان می رود و مشهد در نزدیکی افغانستان نتوانسته این موقعیت را به دست بیاورد؟ شافعی ادامه داد: در حوزه گردشگری طبیعت نیز وضع مشابهی داریم، بسیاری از گردشگران به دنبال هتل مجلل نیستند و اماکنی را می خواهند ببینند که در کشور خود ندارند اما متاسفانه ما امکانات زیادی در این زمینه در کشور نداریم، گردشگران در کشور ما گرفتار و حیران اند؛ آن ها گرفتار دلال بازی هستند. شافعی با اشاره به ماموریت جدید خود از سوی رئیس جمهور در شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور اظهار کرد: با این ماموریت اتاق بازرگانی نقش جدیدی در این بخش پیدا کرده است و اکنون زمان آن رسیده که به گردشگری توجه ویژه ای داشته باشیم.
تخلفات واحدهای گردشگری استان به نسبت تعداد، صفر است
در همین زمینه «ابوالفضل مکرمی فر» مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، در مراسم تقدیر از این فعالان گردشگری استان گفت: مسافران و زائران که در واحد های اقامتی این استان اسکان داشته اند با رضایت کامل استان را ترک‌کرده و به نسبت تاسیسات گردشگری که در استان داریم تخلفات این واحدها صفر است. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، «محمد صادق براتی» معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری نیز در این مراسم به طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی  استانداری خراسان رضوی اشاره کرد و گفت:  گردشگری خراسان رضوی فرایند مطلوبی را طی می کند که این مهم به دلیل ظرفیت خاص و ویژه مشهد مقدس به عنوان دومین کلان شهر مذهبی دنیاست.

 

نظر دهید !!!

نظر شما برای “سهم گردشگری در اقتصاد کشور فقط ۰٫۵ درصد”

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس