دستکاری‌ها در اقتصاد کشور برای رفع بیکاری نابودکننده بوده و خواهد بود

دستکاری‌ها در اقتصاد کشور برای رفع بیکاری نابودکننده بوده و خواهد بود


تجربه نشان داده دستکاری در ساختار‌های اقتصادی توسط دولت و مجلس عواقب خوبی در گذشته نداشته؛ لذا در آینده نیز نخواهد داشت.
محمد حسین روشنک ؛  رییس کانون کارآفرینان خراسان رضوی – ١۵دی‌ماه١۴٠٠


دستکاری دولت‌های گذشته در ساختارهای اقتصادی کشور به‌خصوص در موضوعاتی مانند؛
▪️مداخله در حوزه ارزی بویژه برقراری ارز (رانت پرور) ۴۲۰۰ تومانی،
▪️ بی تدبیری در موضوع ارز حاصل از صادرات بازرگانان بخش خصوصی
▪️مداخله بیش از حد در تجارت خارجی به بهانه حمایت از تولید داخلی (که نتیجه ای بجز قاچاق و کولبری و غیر رقابتی شدن تولید کشور در بر نداشته و نخواهد داشت.)
▪️خصولتی‌سازی که محصول آن شرکت‌های زیانده بسیار بوده و خواهد بود، بجای خصوصی سازی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی.
▪️حمایت از خودروسازان که تولیدات آنها چند برابر خودرو‌های تولیدی دیگر کشور‌ها بنزین متعلق به جامعه را به قیمت مفت می‌خورند، هوا را غیر قابل تحمل می‌کنند و مصرف‌کننده داخلی را می‌چاپند.
▪️حمایت از شرکت های خصولتی بورسی که سرمایه‌های دهک پایین جامعه را در یک زمان کوتاه بلعیدند.
▪️ادغام وزارت خانه‌ها ازجمله صنعت، معدن و تجارت که هر سه حوزه را به نابودی کشانده است.
▪️گرانی بدون برنامه بنزین که باعث بلوا در کشور شد.
▪️ممنوعیت واردات قانونی کالا و مقابله با قاچاق که بجز کشتن کولبر‌ها و تشکیل مافیای قاچاق و رانتی شدن بعضی تولیدات مانند خودرو و لوازم خانگی و… حاصلی به همراه نداشته.
و بسیاری موارد دیگر که همه اعتراف دارند تجربه خوبی برای کشور نبوده است.

🔶با این وجود، اینکه چرا نماینده‌های محترم مردم در مجلس شورای اسلامی از یک طرف و دولت سیزدهم از طرف دیگر بدون درس گرفتن از تجارب دستکاری‌های دولت‌های قبل، این روزها گویا برای اینکه بگویند دارند کاری انجام می‌دهند! مسابقه دستکاری در ساختار‌های اقتصادی کشور و مردم را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

🔶مثلاً نماینده‌های محترم مجلس، قوانینی مانند دریافت مالیات از خانه‌های خالی را دنبال می‌کنند که اولاً خود میدانند قابلیت اجرا ندارد، دوما ناامنی برای سرمایه‌گذاران ایجاد و سرمایه‌ها را از کشور به ترکیه فراری می دهد، سوما؛ خانه‌سازی توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را اگر کاملاً متوقف نکند حتماً با کاهش قابل توجه مواجه خواهد نمود و گفتن سخنانی از تریبون مجلس که ضد سرمایه‌گذاری و کارآفرینی و باعث فرار سرمایه‌ها می‌شود و گویای دستکاری در ساختارهای اقتصادی است.

🔶دولت نیز  :
▫️طرح بی‌پایه‌ی دادن بنزین به کارت ملی مردم که اگر اجرا شود عاقبت خطرناکی با خود خواهد داشت.
▫️حذف بدون برنامه ارز ۴۲۰۰ تومانی «محصول دستکاری رانت پرور و ناخلف دولت قبل که قلم قبلا نوشت دولت سیزدهم در این موضوع نه راه پیش دارد نه راه پس» بطوری که اگر بدون دقت بخواهد حذف کند انداختن آتش در انبار پنبه خواهد بود و اگر ادامه دهد فساد و رانت خواری ادامه خواهد داشت.
▫️تدوین بودجه خیالی ۱۴۰۱ به‌خصوص در بخش درآمدها و وصول مالیات‌ که خود می داند اگر در وین به جایی نرسد محقق نمی شود
و مواردی از این دست را از برنامه‌های مهم اقتصادی خود می‌داند، غافل از اینکه اقتصاد به راحتی قابل دستکاری نیست و هر دستکاری در بخشی نتایج بسیار خطرناک و خسارت‌باری برای بخش های دیگر به همراه خواهد داشت، همانگونه که دستکاری بی‌برنامه در گرانی بنزین و دادن ارز ۴۲۰۰ تومانی (رانت پرور) برای واردات خاک خواب گربه و… که حال نه ادامه آن به مصلحت اقتصاد کشور و نه توقف آن برای دولت سیزدهم ممکن است.
🔶قلم ضمن ارادت به دولت و مجلس، به مقدار تجربه کم خود از سر دلسوزی پیشنهاد می‌کند:
🔻مجلس محترم شورای اسلامی بیکاری خود را با بررسی و ابطال قوانین مانع کسب و کار که گذشته تصویب شده و بسیار است و تعیین تکلیف موضوعاتی چون سرمایه‌داری، کارآفرینی و خصوصی‌سازی واقعی پر کند.
🔻دولت نیز اقدامات مانند آنچه شخص آقای دکتر رئیسی تاکنون دنبال کردند، از جمله:
🔻 رفع کدورت با کشور‌های جهان، با نگاه واقعی «نه شرقی و نه غربی امام خمینی(ره)» بویژه همسایگان که تا اینجا بسیار موفق بوده است.
🔻 تأمین واکسن کرونا که واقعاً احسنت داشته و دارد.
🔻 سفر‌های استانی و همدردی با مردم که تسکین سختی‌ها و تداوم مقاومت در برابر تحریم‌های شیطان بزرگ را به همراه داشته و… پیگیری کند.
🔻 موکول نمودن هرگونه دستکاری در حوزه‌های اقتصادی به بعد از موفقیت در رفع تحریم‌ها که با توجه به مقاومت مردم ایران به نظر می‌رسد دشمن تسلیم و موفقیت نزدیک است.


نظر دهید !!!

نظر شما برای “دستکاری‌ها در اقتصاد کشور برای رفع بیکاری نابودکننده بوده و خواهد بود”

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس